آرتور پوپ (Arthur Upham Pope)

آرتور پوپ ( Arthur Upham Pope ) از مورخان مشهور و ایران شناسان بزرگ آمریکایی در زمینه های هنر و معماری می باشد. او یکی از بنیانگذارن موسسه آسیایی دانشگاه شیراز کنونی در پیش از انقلاب بود و در حدود ۲۴ سال هدایت این موسسه بر عهده وی بود. او نقش بسیار مهمی در معرفی هنر و معاری ایرانی به جهانیان بود برای نمونه در سال ۱۹۴۰ میلادی آرتور با همکاری موزه های بزرگ آمریکا، نمایشگاهی باشکوه از ۲۸۰۰ شی کشف شده در ایران را بانام ” شش هزار سال هنر پارسی ” برگزار کردند. کاتالوگ فهرست اشیای این نمایشگاه ۳۵۰ صفحه بود!!

تولد آرتورپوپ

آرتور پوپ در ۷ فوریه سال ۱۸۸۱ میلادی در فنیکس آمریکا چشم به جهان گشود.

آرتور پوپ-ایرانشناس

زندگی آرتور پوپ

آرتور پوپ در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد و پدرش یک کشیش بود. او در دانشگاه های براون، کرنل و هاروراد به تحصیل فلسفه مشغول شد و در سال ۱۳۰۴ خورشیدی با دعوت او به ایران برای مقامات دولت در زمینه هنر ایرانی سخنرانی کرد. پس از این سخنرانی از سال ۱۳۰۴ الی ۱۳۱۴ خورشیدی به عنوان مشاور افتخاری ایران و عضوی از فرهنگستان ایران انتخاب شد.

او به کشورهای مختلفی سفر می کرد و در مورد ایران سخنرانی های زیادی را انجام می داد. یکی از مشهورترین سخنرانی های وی در مورد ” سهم ایرانیان در پیدایش معماری گوتیک ” در کشور فرانسه بود. همچین او به کمک همسرش نمایشگاه های زیادی را برای معرفی آثار هنری ایران در نقاط مختلف جهان برگزار کردند.

در سال ۱۹۶۵ با درخواست رسمی از وی خواسته شد تا برای زندگی و انجام فعالیت های پژوهشی به ایران نقل مکان کند، این درخواست از طرف آرتور پذیرفته شد و در یکی از کتاب هایش جریان این نقل مکان را اینگونه توضیح داده است:

” با عزم و شوق به ایران آمدم تا به زیارت سرزمین رویاهایم، ایران، بروم.”

Isfahan_Arthur_Pope

مرگ آرتور پوپ

در نهایت آرتور پوپ در روز سوم سپتامبر سال ۱۹۶۹ میلادی در شیراز در گذشت و سپس در آرامگاهی که به دست محسن فروغی  در اصفهان ساخته شده بود، یه خاک سپرده شد.

این مقاله تا چه میزان برای شما مفید بود؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *