مرجع ایرانشناسی، ایرانگردی و راهنمای سفر به نقاط دیدنی ایران

امامزاده شاهزاده فاضل یزد (شازده فاضل)

درون بنا قبرى است و بر آن کتيبه‌اى ازکاشى معرق دورهٔ تيمورى نصب شده است که صاحب مزار شاهزاده فاضل را معرفى مى‌کند بر اساس نوشتهٔ‌ اين کتيبه صاحب مدفن فضل بن امام موسى کاظم (علیه السلام) متوفى درسال ۲۰۲ هجرى قمرى است ،نصب اين کتيبه کاشى متعلق به دورهٔ‌ تيمورى و از آثار قطب‌الدين خضرشاه است که مؤلف «جامع مفيدي» نيز به آن اشاره کرده است.
بدون شک برخلاف شهرت محلی این امامزاده که به شاه فاضل شهرت دارد نمی تواند از آن فرزند امام هفتم باشد، از آنجایی که یزد مقر سادات عریضی است و جمع کثیری ازآنان دراین شهرسکونت داشته و اینک صاحب گنبد و بارگاهند لذا به ظن غالب و قریب به یقین این مزار ازآن یکی از سادات عریضی است از این رو احتمال می رود که وی سیدفضل بن علی بن محمد بن علی بن احمد بن محمد بن عیسی بن علی بن حسن بن محمد بن علی العریضی بن امام جعفرصادق (علیه السلام) باشد که به گفته ی عمیدی نسابه فرزندی به نام اشرف داشته است برادر وی هلال بن علی همان شخصیت بزرگواری است که اینک آرامگاه او به اشتباه در آران و بیدگل به هلال بن علی بن ابی طالب فرزند امیرالمؤمنین (علیه السلام) مشهور است.
زرتشتيان نيز اين مزار را گرامى مى‌دارند و آنرا مدفن يکى از شاهزادگان ساسانى مى‌دانند. به روايتى ديگر اين بقعه مدفن يکى از مضروبين واقعهٔ فهرج درسال ۷۴۷ هـ.ق است

مطالب پیشنهادی
مطالب مرتبط

آستان با شکوه امامزاده شاهزاده فاضل (علیه السلام) درخیابان امام خمینی شهر یزد واقع شده است. بنای ساختمان بقعه باتوجه به گنبدآجرى کم‌خيز و بناى سادهٔ بيرونى ازنظر معمارى فاقد جلوه‌اى ويژه است. بدنهٔ داخل بقعه باکاشيکارى طرح هندسي مرکب ازستاره‌هاى شش پر وشش ضلعى‌ها وحاشيه‌اى ازکاشى معرق زينت شده است
حسینیه شاهزاده فاضل مربوط به دوره قاجار است و در یزد، خیابان امام خمینی، امامزاده شاهزاده فاضل واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۳۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

استان یزد- شهرستان یزد ـ بخش مرکزی ـ شهریزد خیابان امام خمینی.

 

 

 

You might also like

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

Your email address will not be published.