تپه های مریخی دامغان در ناسا ثبت شدند

تپه های مریخی دامغان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مناطق شبیه تپه‌های کره مریخ روی زمین، در ناسا ثبت شده است. ثبت تپه های مریخی دامغان دامغان در ناسا به‌عنوان پارک گردشگری فضایی، یک دستاورد ملی است. محمد خوشنویسان، رئیس انجمن نجوم و ستاره‌شناسی سمنان معتقد است این دستاورد، ظرفیتی ملی برای رونق گردشگری علمی کشور محسوب می‌شود. خوشنویسان در این‌باره گفته است:

تپه های مریخی دامغان در کنار دره ستارگان قشم، گندم بریانک کرمان و منطقه‌ای در کاشان، به‌عنوان چهار پارک گردشگری فضایی در ناسا ثبت شد. با این ثبت، بودجه‌ای به این مجموعه تعلق گرفته و فراهم کردن زیرساخت‌ها سرعت خواهد گرفت.

تپه های مریخی دامغان در ناسا ثبت شدند

تپه‌های مریخی دامغان در چند نقطه قرار دارد که اصلی‌ترین آن‌ها در دهستان تویه رودبار در مسیر روستای نمکه در ۵۷ کیلومتری شمال دامغان و دیگری در نزدیکی روستای رشم در ۱۳۰ کیلومتری جنوب دامغان، قرار گرفته است.

علاوه بر تپه‌های مریخی دامغان که به‌عنوان یکی از شبیه‌ترین مکان‌های کره زمین به سیاره مریخ شناخته شده است، تاکنون ۱۲۴ اثر دیگر نیز در دامغان به ثبت ملی رسیده‌اند و حدود ۲ هزار مکان تاریخی در این شهرستان وجود دارد.

جهت کسب آخرین اخبار به تلگرام کافه صور بپیوندید.

این مقاله تا چه میزان برای شما مفید بود؟

علی رضائی اصل

بنده علی رضائی اصل، فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران هستم؛ پس از اتمام تحصیلات به تدوین فیلم پرداختم ولی با توجه به علاقه ای که در زمینه دیجیتال مارکتینگ، برنامه نویسی و داشتم، این سایت را ایجاد کردم تا باتوانم در راستای توسعه و شناخت مناطق گردشگری موفق باشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *