دریاچه نئور

با پیدا شدن فرصتی برای سفر، هر کس مقصدی را برای خود بر می گزیند و به دنبال جاذبه مورد علاقه اش می گردد. در میان مقاصد مختلفی که وجود دارند، دامان طبیعت یکی از پرطرفدارترین محل‌هایی است که علاقه مندان زیادی را به سوی جلوه های مختلف خود می کشاند. سرزمین‌مان، ایران، از نظر جاذبه های طبیعی یکی از بهترین های جهان به شمار می رود و از شمال تا جنوب آن با مناظری متفاوت از یکدیگر آراسته شده است. دریاچه هایی مانند نئور که در گوشه و کنار این سرزمین قرار دارند نیز گوشه هایی از هنرنمایی طبیعت هستند و با نمایش باشکوهی که به راه انداخته اند دل هر بیننده ای را می ربایند و لذتی وصف ناشدنی را به ارمغان می آورند.

امروز برای آشنایی با یکی از این دریاچه ها، به شمال غربی کشورمان می رویم و راهی مرز استان اردبیل و گیلان می شویم. منطقه ای که طبیعتش با معجون آرامش از میهمانانش پذیرایی می کند و روزمرگی ها و دغدغه ها را به دنیای فراموشی می سپارد. در گوشه ای از این منطقه به سراغ دریاچه ای می رویم که زیبایی اش زبانزد خاص و عام است و دوست داران طبیعت را به سوی خود می کشاند؛ پس با کافه صور همراه باشید.

Neor

چرا بازدید از دریاچه نئور را پیشنهاد می‌کنیم؟

 • دریاچه نئور یکی از بزرگترین دریاچه های آب شیرین کشور است.
 • این دریاچه نقطه آغاز یکی از زیباترین مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری و سافاری است که شما را به روستای زیبای سوباتان می رساند.
 • با سفر به این دریاچه می توانید از مناظر طبیعی و تماشایی بسیاری همچون کوه های سر به فلک کشیده و گلزارهای وحشی لذت ببرید.
 • نئور یکی از بهترین مقاصد برای تجربه ماهیگیری و صید قزل آلای رنگین کمانی است.

آشنایی با دریاچه نئور – طعم شیرین طبیعت

نئور گیلان

دست نقاش طبیعت در میان شهرستان تالش در استان گیلان و شهرهای اردبیل و خلخال در استان اردبیل شاهکار زیبایی را ترسیم کرده با نام دریاچه نئور که در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است. این دریاچه آب شیرین در آغوش یکی از دره‌های کوهستان بغرو (از قلل مرتفع شهرستان تالش) قرار دارد و همچون نگینی بر انگشتری طبیعت این منطقه می درخشد که از نظر برخی کارشناسان مرتفع ترین دریاچه یخچالی بازمانده از دوران باستان به حساب می آید.

نئور در واقع مشتمل بر دو دریاچه حدود ۴۰ هکتاری و ۱۸۰ هکتاری است که در فصل بهار به هم می‌پیوندند و دریاچه ای با عمق ۵/۵ متر تا ۱۳ متر و وسعتی بیش از ۲۰۰ هکتار را تشکیل می دهند.

محدوده این دریاچه به دلیل برخورداری از اکوسیستمی جالب و کم نظیر به عنوان یک منطقه حفاظت شده زیست محیطی، تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست است و به سبب برخورداری از ارزش های زیستگاهی، اکوتوریستی، زنبورداری، کشاورزی و دامداری، ارزش و اهمیت بسیاری دارد. برای بهره مندی از آب این دریاچه و استفاده از آن در کشاورزی، سدی نیز در تنها خروجی آن به نام قانلی دره احداث شده و از آن بهره برداری می شود.

دیدنی ها و تفریحات دریاچه نئور

در سفر به دریاچه نئور می توانید لحظات خوشی را برای خود خلق کنید و تجربیاتی فراموش نشدنی را به همراه همسفران تان بسازید. در این سفر می توانید به فعالیت های زیر مشغول شوید:

۱. ماهیگیری

ماهیگیری دریاچه نئور

هر سال برای کنترل جمعیت گاماروس ها (نوعی آبزی) در دریاچه، تعدادی بچه ماهی قزل آلای رنگین کمان را داخل نئور رها می کنند و همین امر موجب می شود تا یکی از جاذبه های دریاچه نئور که بسیاری را به این منطقه می کشاند، قابلیت ماهیگیری در آن باشد.

در شهریور ماه هر سال نیز مسابقه ماهیگیری هیجان انگیزی در این مکان برگزار می شود و علاقه مندان به ماهیگیری و همچنین بسیاری از طبیعت دوستان را راهی نئور می کند. این امر به این دلیل اتفاق می افتد که ماهی های دریاچه باید قبل از شروع فصل سرما صید و جمع آوری شوند و گرنه با یخ زدن آب دریاچه در زمستان همگی از بین می روند.

۲. پیک نیک و عکاسی

گیاهان نئور

زیبایی های دریاچه نئور باعث می شود که بسیاری از علاقه مندان طبیعت برای گذران ساعاتی به دور از همهمه شهر، بساط خوشگذرانی و پیک نیک خود را در این منطقه برپا کنند و از زیبایی این جلوه بی بدیل طبیعی لذت ببرند.

عکاسان و علاقه مندان به هنر عکاسی نیز دست به دوربین می شوند تا چشم نواز ترین تصاویر را ثبت کنند و یادگاری های ارزشمندی را از نئور با خود ببرند.

۳. گشت و گذار در دشت و تماشای اسب ها

تور نئور

اگر در بهار راهی نئور شوید می توانید لباس گل گلی طبیعت را که بر تن دشت سرسبز اطراف دریاچه نشسته است، ببینید. گل های وحشی در سراسر دشت می رویند و شکفته می شوند و بهشتی تماشایی را به چشمان شما هدیه می کنند. اگر دوست دارید اسب ها را در طبیعت به تماشا بنشینید؛ شما می توانید در کنار دریاچه نئور و طبیعت زیبای آن اسب هایی را ببینید که آزادانه به این سو و آن سو می روند و نمایش جالبی به راه انداخته اند.

۴. جمع آوری گیاهان دارویی

کوهستان مامن گیاهانی با خواص درمانی است که هدیه طبیعت هستند و هر کدام شان دنیایی از خواص را در خود جای داده اند. از آنجا که نئور نیز در کوهستان واقع شده، در اطراف آن می توانید گیاهان بسیاری را بیابید که از جمله آنها می توان به بابونه، بومادران، پنج انگشت،کنگر، خاکشیر و … اشاره کرد.

۵. پرنده نگری

پرندگان نئور

دریاچه نئور، زیستگاه برخی از گونه‌های پرندگان مهاجر عبوری نیز به شمار می آید که برای مدتی کوتاه میهمان دریاچه می شوند و پس از کمی استراحت دوباره به راه می افتند. اگر در فصل مهاجرت راهی این دریاچه شدید برخی از انواع این پرندگان را می توانید ببینید که شاخص ترین‌شان آنقوت است و در این منطقه زادآوری می‌کند. آنقوت پرنده‌ای از خانواده اردکیان و زیرخانواده اردک‌های غازنما محسوب می شود که دارای جثه‌ای بزرگتر از اردک های معمولی و ظاهری شبیه به غاز است.

از دیگر پرندگان موجود در این دریاچه و حاشیه آن نیز می توان به کبک، چکاوک، چنگر، بلدرچین، عقاب طلایی، زاغ و انواع پرندگان گنجشک سان اشاره کرد.

۶. چشم اندازهایی از زندگی عشایر

عشایر نئور

دریاچه نئور دارای حوضه آبریزی به وسعت ۴۵ کیلومتر مربع است که از مراتع ییلاقی عشایر فندقلو به شمار می رود. به هنگام فصل ییلاق می توان مناظر و چشم اندازهای زیبایی را از زندگی عشایر و کوچ نشینان در این منطقه دید و غرق در سادگی و اصالت آنها شد.

۷. قایق سواری

قایق سواری در دریاچه نئور

با وجود چشم انداز زیبای دریاچه نئور و جلوه های اطراف آن هنوز امکاناتی برای قایق سواری در آن وجود ندارد اما برخی گردشگران با قایق های بادی به سوی این دریاچه می روند تا تفریحی فراموش نشدنی را برای خود خلق کنند و در کنار همسفران شان از آن لذت ببرند.

۸. ورزش ها و تفریحات زمستانی

زمستان نئور

با توجه به شرایط اقلیمی منطقه، در زمستان ها، متوسط دمای نئور به ۲۰- درجه سانتی گراد می رسد و کوهستانی بودن این بخش باعث می شود تا دریاچه دارای زمستان‌هایی نسبتا طولانی باشد. یخ زدگی سطح دریاچه یکی از جذابیت های آن است که باعث می شود برخی از افراد برای انجام بعضی فعالیت های زمستانی، راهی آن شوند و یا در طبیعت به برف بازی بپردازند. جالب است بدانید که آب دریاچه به مدت ۵ ماه از سال به قطر ۸۰ سانتی متر یخ می زند.

۹. کوهنوردی

کوهنوردی نئور

نئور، دریاچه ای در میان کوهستان است و اطراف آن پر است از قله هایی که فتح‌شان تجربه ای متفاوت برای هر کوهنوردی خواهد بود. می توانید بر فراز این کوه ها قرار گیرید و از تماشای دشت زیر پای‌تان و دریاچه ای که در میان آن می درخشد، لذت ببرید. پیرامون حوضه آبریز دریاچه حدود ۱۲ قله در محدوده ارتفاعی ۲۵۷۰ تا ۳۲۲۲ متر از سطح دریا وجود دارد و هر کدام‌شان جلوه ای خاص و پر شکوه دارند.

واقع شدن نئور در ۳۰ کیلومتری دریای خزر سبب می شود که با صعود به ارتفاعات شرقی مشرف به دریاچه بتوانید منظره ای دیدنی از این دریای زیبا را نیز ببینید و غرق در تماشای آن شوید.

۱۰. شکار ممنوع!

برخی به تصور آنکه پرندگان مختلف، دریاچه نئور را برای استراحتگاه خود انتخاب می کنند، سلاح شکارشان را بر می دارند و برای به دست آوردن شکاری خوب راهی این دریاچه می شوند. نکته مهم این است که دریاچه و محدوده اطراف آن به عنوان یک موهبت ارزشمند طبیعی جزو مناطق حفاظت شده لیسار به شمار می آید و شکار هرگونه پرنده آبی در آن ممنوع است.

خوش گذرانی متفاوت – نئور به سوباتان

بخشی از تفریحات نئور به مسیر آن مربوط می شود. شما می توانید این مسیر را به گونه ای متفاوت طی کنید و از آنجا به مناطق اطراف به ویژه سوباتان هم سری بزنید.

۱. اسب سواری

اسب سواری در نئور

اگر از علاقه مندان به سوارکاری و اسب سواری هستید و به دنبال تجربه ای فراموش نشدنی در این زمینه می گردید، کوله بارتان را آماده کنید و راهی نئور شوید. از آنجا اسب‌تان را زین کنید و به سوباتان بروید. گذر از میان جنگل و طبیعت بکر با اسب و تماشای جلوه هایی متفاوت از زندگی عشایری در میان راه، خاطره ای به یاد ماندنی را برای تان خواهد ساخت. خوشبختانه به تازگی گروه ها و تورهای اسب سواری نیز در این مسیر برگزار می شود و می توانید با اطمینان خاطر از آنها استفاده کنید.

۲. آفرود

آفرود در نئور

در میان گزینه های متفاوت تفریح و خوشگذرانی، آفرود یکی از انتخاب های خوب برای کسانی است که به دنبال هیجان در سفر هستند. یکی از مسیرهای محبوب این فعالیت از دریاچه نئور، آغاز می شود و پس از عبور از کنار آلاله های وحشی و سبزه زاران دامنه شمالی البرز، آلاچیق های عشایر تالش، آبشار ورزان و چشمه ساران گزنه هونی به روستای زیبای سوباتان می رسد.

۳. پیاده روی

پیاده روی در نئور

برخی از افراد ترجیح می دهند در قالب گروه ها و تورهای مختلف راهی نئور شوند و از دریاچه با پای پیاده به سمت سوباتان راه بیفتند. برای طی این مسیر بسته به انتخاب شما ۱۸ تا ۲۴ کیلومتر راه در پیش دارید که در ابتدا حدود ۴۰۰ متر افزایش ارتفاع دارد و بسته به توان افراد بین ۸ تا ۱۲ ساعت به طول می انجامد. اواسط اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد ماه، بهترین فصل برای پیمودن این مسیر تماشایی است و در میان راه جاذبه هایی همچون آبشار ورزان و قله بغروداغ نیز وجود دارند که با زیبایی خود خستگی را از تن می زدایند.

۴. دوچرخه سواری

دوچرخه سواری در نئور

یکی از زیباترین مسیر های دوچرخه سواری و البته پر طرفدارترین آنها، از نئور آغاز می شود و تا ییلاق سوباتان ادامه می یابد. علاقه مندان به این ورزش، در قالب گروه های مختلف راهی نئور می شوند و از دریاچه تا سوباتان را رکاب می زنند تا هم از طبیعت لذت ببرند و هم تجربه ای متفاوت را برای خود خلق کنند. طول مسیر دوچرخه سواری حدود ۱۲۰ کیلومتر است و در طی آن باید از دامنه های پرشیب نیز گذشت، پس برای گذر از آن باید حرفه ای باشید.

در نئور کجا بمونیم؟

در سفر به نئور می توانید برای اقامت از گزینه های متفاوتی استفاده کنید. هتل ها و مهمانسراهای شهرهای اطراف یکی از گزینه های پیش روی شما هستند و با امکانات خود، اقامت خوبی را برای شما رقم می زنند.

در نئور کجا بمانیم

اگر طالب گذراندن شب در فضایی متفاوت و در دل طبیعت هستید می توانید از میان خانه ها و کلبه های محلی یکی را برگزینید و یا خودتان دست به کار شده و کمپی را برپا سازید و شب را در زیر آسمان پرستاره به صبح برسانید.

امکانات رفاهی و گردشگری نئور

با وجود زیبایی های بی بدیل این دریاچه، متاسفانه امکانات درخوری در اطراف آن وجود ندارد اما می توانید به امکانات محدود زیر دسترسی داشته باشید:

 • سرویس بهداشتی
 • بوفه برای تهیه خوراکی های محدود
 • سکوهایی برای چادر زدن
 • تخت هایی برای اجاره
 • آشنایی با کمپینگ
 • کمپینگ | وحشت یا تفریح ؟
 • انواع کمپینگ در طبیعت
 • راهکارهای کمپینگ
 • خواب بهتر در طبیعت
 • راهنمای اقامت مناسب در سفر
 • انتخاب اقامت مناسب در سفر
 • انتخاب مناسب ترین هتل در سفر
 • انتخاب مناسب ترین اتاق در هتل

بهترین فصل سفر به دریاچه نئور

طبیعت دریاچه نئور

کوهنوردی بهاره نئور به سوباتان یکی از معروف‌ترین مسیرهای طبیعت‌گردی شمال کشور برای عاشقان طبیعت ایران زمین است. یک جاده خاکی ناهموار و نیسان رو هم وجود دارد که با گرم شدن هوا و کم شدن بارندگی‌ها، برای رفت و آمد بومیان و گردشگران از نئور به سوباتان و برعکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. فصل تابستان به دلیل آب‌وهوای متبوع این منطقه نسبت به سایر نقاط کشور می‌تواند بهترین فصل برای سفر به دریاچه نئور باشد. اگر هم قصد پیمایش این مسیر را ندارید، می‌توانید در کنار دریاچه بمانید. در حال حاضر در کنار دریاچه، امکانات رفاهی و اقامتیِ خاصی وجود ندارد و اقامت فقط در چادر امکان پذیر است، ولی وسایل رفاهی در حد معمول وجود دارد.

راه دسترسی به دریاچه نئور

آدرس: شمال غربی شهرستان تالش، ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به‌ طرف خلخال

راه دسترسی: از حاشیه جنوب شهرقی شهر اردبیل (میدان ایثار) وارد راه آسفالت به طرف خلخال شوید که پس از طی حدود ۳۵ کیلومتر به ده بودالالو می رسد. در سمت چپ این مسیر راه آسفالت تا روستای عباس آباد به طول ۱۰ کیلومتر ادامه دارد. پس از گذر از کنار روستای عباس‌آباد که در فاصله ۸ کیلومتری جاده و ۵ کیلومتری دریاچه قرار دارد، می توانید نئور را ببینید. جاده کوهستانی منتهی به دریاچه آسفالت است و به راحتی می توانید از آن عبور کنید اما جاده دور دریاچه خاکی است.

مسیر دریاچه نئور

علاقه مندان به کوهنوردی، پیاده روی و آفرود نیز می توانند از مسیرهای زیر در منطقه استفاده کنند:

 1. هشت پر (تالش)، ریگ، کیش دیبی، شیله، مریان، قلعه جوق، حفظ‌آباد و عباس‌آباد.
 2. خلخال، گیوی، فاراب، قره قشلاق، کزور، خلفلو، هل آباد، حفظ‌آباد و عباس‌آباد.
 3. اردبیل، هیر، شبلو و عباس‌آباد.

آب دریاچه نئور از کجا می آید؟

منبع اصلی تامین آب دریاچه نزولات جوی است که بخشی از آن مستقیما وارد دریاچه شده و بخشی دیگر توسط چشمه ها به آن هدایت می شوند. در اطراف دریاچه چشمه‌های فراوانی دیده می شود که دبی آب (میزان آبدهی) آنها بر اساس مقادیر نزولات برفی سالیانه و پایداری برف‌چال ها در ایام گرم و موقعیت آنها، متغیر است و از مهم ترین منابع تامین آب دریاچه به شمار می‌روند.

تعدادی از چشمه های این منطقه عبارتند از: گور بلاغی، شبلو بلاغی، گول بلاغی، پیالا گوزه، قاشقا بلاغی، قورما چوخور بلاغی، پاسگاه بلاغی، قوتور بلاغی، حسین بلاغی، اسدخان یوردونون بلاغی، اوبا بلاغی، سید یوردونون بلاغی، قالا گوزه سی، دیری بلاغی، فرخ یوردونون بلاغی و …

دلیل نامگذاری دریاچه به نئور

نامگذاری دریاچه نئور

نام نئور دارای ریشه ای مغولی است و کلمه نوور در این زبان به معنای دریاچه به کار می رود. در ترکی آذربایجانی، نئور، به دریاچه کوچکی که رودخانه ای به آن نمی ریزد اتلاق می شود و در جمهوری آذربایجان نیز سه دریاچه با نام های آجی نئور در شهرستان شکی، نئور در شهرستان قاخ و نئور در شهرستان قبله وجود دارد.

گونه های جنوری و گیاهی نئور

در این دریاچه و اطراف آن، ۷۰ گونه گیاهی شناسایی شده است که هر یک دارای استفاده های دارویی، خوراکی و صنعتی هستند. مجموعه‌ای از گیاهان استپی و کشتزارهای گندم، جو، عدس، نخود و… به همراه گیاهانی همچون شبدر، بابونه ،جاشیر یا سیا کما از تیره چتریان، بومادران، زردپیاز یا نجم طلایی، پنج انگشت، جگن، آلاله، نعناع، کنگر و خاکشیر در اطراف دریاچه دیده می شود و مهم ترین گونه داخل دریاچه نیز بارهنگ آبی است.

این منطقه دارای دو سیمای خشک (کوهستانی) و آبی بوده و دو نوع موجودات زنده خشکی زی و آبزیدر آن دیده می شوند. ۹۰ گونه جانوری بومی و مهاجر نیز در این ناحیه شناسایی شده اند که شامل ۷۰ گونه از آبزیان، ۲ گونه دوزیست، ۱۰ گونه خزنده، ۲۳ گونه پستاندار و ۴۸ گونه پرنده هستند.

زالو، صدف‌های دوکفه‌ای، نرمتنان و سخت پوستان جانداران درون دریاچه هستند که بیشترین جمعیت آنها به نوعی سخت پوست به نام گاماروس تعلق دارد که غذای خوبی برای قزل آلای رنگین کمان به شمار می رود و فضای مناسبی را برای پرورش ماهی قزل آلا فراهم کرده است. تنها پستاندار آبزی دریاچه، سمور آبی (شنگ) است که گونه ای جالب توجه به شمار می رود.

حیوانان نئور

به طور کلی جانداران این ناحیه به انواع زیر طبقه بندی می شوند:

 • آبزیان دریاچه شامل گونه ای از پلانکتون‌ها، دوگونه صدف رده شکم پایان، گونه هایی از شیرونومید، صدف دوکفه‌ای، زالو، دوگونه سنجاقک، گونه سخت پوستان گاماروس و ماهی قزل آلای رنگین کمان.
 • دوزیستان منطقه شامل قورباغه مرادبی راه راه و قورباغه مردابی.
 • خزندگان منطقه شامل مارمولک ها، گرزه مار (افعی)، مار آتشی، مار چلیپر، مار زنگی مار آبی و لاک پشت مهمیزدار.
 • پستانداران منطقه شامل خرس قهوه‌ای، گرگ، روباه، شنگ، خرگوش، سمور سنگی، سیاه گوش، راسو، حفار اروپایی، خارپشت اروپایی، جرد ایرانی، ول معمولی، موش صحرایی، حشره خوار دندان سفید، خفاش سیبیل دار، خفاش بال بلند و خفاش نعل اسبی.
 • در کنار این جانداران می توان حیوانات اهلی همچون گاو، گوسفند و اسب را نیز دید که به چرا و گشت و گذار مشغولند.

توصیه‌های کافه صور

نئور یکی از جلوه های ارزشمند طبیعت ایران و دارای ارزش و اهمیت خاصی برای ساکنان منطقه است، پس در سفر به آن، مراقبش باشید و با آلوده کردن آن به وسیله زباله های‌تان حیات جانداران را به خطر نیندازید.

جاده دریاچه نئور آسفالت است اما وضعیت مناسبی ندارد و هر لحظه ممکن است در چاله های این جاده بیفتید. بسیار مراقب باشید و آرام برانید تا دچار مشکل نشوید.

سخن آخر

طبیعت ایران پر از جلوه هایی ارزشمند و بی بدیل است که هر کدام‌شان می توانند به تصویری به یادماندنی در گوشه ذهن‌مان تبدیل شوند. در برنامه ریزی های‌تان برای سفر این جلوه ها را فراموش نکنید و بازدید از دریاچه نئور را نیز در آن بگنجانید.

آیا تا به حال دریاچه نئور را از نزدیک دیده اید؟

چه جاذبه هایی را در اطراف آن می شناسید؟

نظرتان در مورد پیمایش مسیر نئور تا سوباتان چیست؟

منتظر دیدگاه های شما عزیزان هستیم.

این مقاله تا چه میزان برای شما مفید بود؟

علی رضائی اصل

بنده علی رضائی اصل، فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران هستم؛ پس از اتمام تحصیلات به تدوین فیلم پرداختم ولی با توجه به علاقه ای که در زمینه دیجیتال مارکتینگ، برنامه نویسی و داشتم، این سایت را ایجاد کردم تا باتوانم در راستای توسعه و شناخت مناطق گردشگری موفق باشم.