مرکز تبادل کتاب

مرکز تبادل کتاب محلی برای به اشتراک گذاردن کتاب های خود با دیگران و استفاده از کتاب‌های آن هاست. نظم مبتنی بر خرید اعتباری، ساختار مبادله کتاب با کتاب، نحوه گردش کار تبادل کتاب و تخفیفات متوالی آن، این مرکز را به مکانی جذاب برای کتاب دوستان تبدیل کرده است. ایده مرکز تبادل کتاب متعلق به دکتر محسن پیرهادی است و در مرکز مالکیت معنوی کشور به نام ایشان ثبت گردیده است.

مرکز تبادل کتاب، محلی برای مبادله کتاب‌های خوانده شده و بازگرداندن آن‌ها به چرخه استفاده است. برای این کار شرایط و سامانه‌ای طراحی شده تا افراد بتوانند کتاب‌های خود را تحویل دهند و بدون پرداخت هزینه و پس از گذشت مدتی، کتاب‌های دیگری انتخاب کنند. برای این کار قواعدی همانند قیمت‌گذاری توسط خود شخص، تخفیف‌های متوالی، رویکرد الکترونیک و تحویل گرفتن کتاب از افراد درب منزل پیش‌بینی شده و می‌توان گفت در نوع خود اولین مرکز تبادل کتاب ساختاریافته در کشور است.

مرکز تبادل کتاب

مرکز تبادل کتاب در ابتدای تابستان سال ۱۳۹۴ راه‌اندازی شد و تاکنون مورد استقبال بسیاری از گروه‌های مرجع در حوزه کتاب و فرهنگ قرار گرفته است.

اهداف مرکز تبادل کتاب

۱- مردم کتاب‌هایی در خانه‌هایشان انبار کرده‌اند که استفاده نمی‌شود، در واقع این کتاب‌ها کالاهایی فرهنگی هستند که از چرخه استفاده خارج شده‌اند. با شیوه تبادل کتاب، این کتاب‌ها به چرخه استفاده برمی‌گردند و در اختیار دیگران قرار می‌گیرند.

مرکز تبادل کتاب۲- در مرکز تبادل کتاب تقریبا اکثر کتب سالم هستند، ولی هزینه یک‌سوم تا یک‌دومی از مردم گرفته می‌شود که هزینه بالای کتاب در سبد خانوار را کاهش می‌دهد.

۳- فضای مطبوع و خانوادگی ایجاد شده است که افراد بتوانند کتاب بخوانند و از فضا استفاده کنند. به عنوان مثال بخش کودک و نوجوان فضای بزرگی دارد که از سایر بخش ها جدا و مناسب استفاده کودکان و مادرانشان است.

مرکز تبادل کتاب

۴- با مراکز فرهنگی فعال، مؤلفین، مترجمین، ناشران و فعالان حوزه کتاب همکاری کرده و با برگزاری رونمایی کتاب، نقد و بررسی آثار و… به یک قطب فعال و قلب تپنده حوزه کتاب تبدیل شود.

مرکز تبادل کتاب

روند انجام کار در مرکز تبادل کتاب

ساز و کار مرکز با حضور دو گروه مراجعه‌کننده رسمیت می‌یابد:

گروه اول کسانی هستند که کتاب‌هایشان را برای مبادله به مرکز می‌آورند و خودشان نیز آن را قیمت‌گذاری می‌کنند. این کتاب پس از ثبت در سامانه و برچسب‌گذاری، وارد چرخه فروش می‌شود و تا دو هفته به همان قیمت انتخاب شده از سوی شخص در معرض استفاده قرار می‌گیرد. اگر تا پایان دو هفته فروخته یا مبادله شد، شخص فروشنده با همان مبلغ می‌تواند از کتاب‌های دیگر موجود در چرخه فروش مرکز کتاب خریداری کند. حال اگر تا ۲ هفته به فروش نرسید، در هفته اول بعد از آن با ۳۰ درصد تخفیف در معرض فروش قرار می‌گیرد. اگر باز هم فروخته یا مبادله نشد، در هفته چهارم با ۵۰ درصد قیمت در چرخه قرار می‌گیرد. یعنی هر کتاب حداکثر ۵ هفته در چرخه فروش قرار خواهد داشت و در صورت عدم فروش بعد از آن فرد تا ۷۲ ساعت فرصت دارد تا کتاب خود را پس بگیرد و در صورت عدم مراجعه با رضایت شخص، مرکز تبادل، آن کتاب را به کتابخانه‌های مناطق محروم یا مدارس جنوب شهر که به کتاب نیاز دارند، اهدا خواهد کرد.

مرکز تبادل کتاب

همچنین در مناسبت‌های خاص آیینی و علمی، مانند دهه فجر، اعیاد مذهبی، روز دانشجو و هفته کتاب، تخفیف‌های ۷۰ درصدی برای اقشار خاص و در موضوعات مختلف اعمال می‌شود. پس از فروش کتب معادل ارزش ریالی تعیین شده به حساب کاربری شخص صاحب کتاب اعتبار اختصاص داده می‌شود تا بتواند از کتاب‌های موجود در مرکز بدون پرداخت هزینه خرید کند.

نوع دوم مراجعه‌کننده کسی است که کتابی برای عرضه ندارد و فقط برای خرید مراجعه کرده است. در این مرکز کتاب‌ها ارزان‌تر پیدا می‌شوند و کتاب‌هایی دیده می‌شود که شاید در بازار وجود نداشته باشد؛ بنابراین فرد چون کتابی نیاورده که اعتباری داشته باشد، باید هزینه تهیه کتاب را به صورت نقدی بپردازد. البته این هزینه هم به نسبت آنچه در بازار وجود دارد، بسیار پایین است.

مرکز تبادل کتاب

در مرکز تبادل کتاب محیطی آرام برای مطالعه و ورق زدن کتاب‌ها پیش از خریدن آن‌ها تعبیه شده است.

پایگاه اینترنتی مرکز تبادل کتاب پاسخگوی مخاطبان مرکز تبادل کتاب است. هر کس کتابی به مرکز واگذار می کند، با دریافت حساب کاربری می‌تواند از طریق اینترنت و از منزل وضعیت کتاب‌های خود در مرکز را کنترل کند و به اطلاعاتی از قبیل تعداد کتاب‌های فروخته یا مبادله شده، میزان اعتبار و وضعیت کتاب‌های مانده دست یابد.

علاوه بر حساب کاربری برای مشترکان، عموم افراد می‌توانند قبل از رجوع به مرکز تبادل کتاب برای اطلاع از موجودی کتاب مرکز از طریق سایت در کلیه کتب مرکز جستجو کرده و از وضعیت کتاب (موجود بودن یا نبودن) و در صورت موجود بودن از اطلاعات کتاب‌شناختی و قیمت پیشنهادی اطلاع یابند.

صنایع دستی مرکز تبادل کتاب

این مرکز به غیر از مرکز مبادله و فروش کتاب، دو قسمت دیگر هم برای دیدن و خرید کردن دارد. بخش اول گلخانه‌ای بسیار زیبا و فعال است. در این گلخانه می‌توانید گیاه‌های زینتی و آپارتمانی و گل و گلدان‌های زیبا و شادابی را ببینید و بخرید. بخش دیگر فروشگاه صنایع دستی و زینتی است و در این قسمت هم شاهد تنوع بالایی از محصولات صنایع دستی هستیم.

گلخانه مرکز تبادل کتاب

بازدید از مرکز تبادل کتاب

آدرس

خیابان انقلاب، نرسیده به چهارراه ولیعصر، ابتدای خیابان شهید مظفر شمالی پشت پاساژ کامپیوتر رضا

شماره تماس مرکز

۰۲۱-۶۶۱۷۷۸۹۲

دسترسی به مرکز تبادل کتاب

برای رسیدن به مرکز تبادل کتاب محل می‌توانید از مترو استفاده کنید. کافی است در خط ۴ مترو و ایستگاه تئاتر شهر (ایستگاه چهارراه ولیعصر سابق) از قطار پیاده شده و پس از خروج از خروجی ولیعصر شمال – انقلاب غرب در زیرگذر چهارراه ولیعصر، در خیابان انقلاب به سمت غرب حرکت کنید. خیابان مظفر شمالی اولین خیابان دست راست شما است و مرکز تبادل کتاب در ابتدای آن قرار دارد. همچنین اگر قصد استفاده از اتوبوس را دارید می‌توانید با انتخاب ایستگاه چهارراه ولیعصر واقع در خط ۴ در این لینک از اتوبوس‌هایی که در این مسیر تردد می‌کنند مطلع شوید و از آن‌ها استفاده کنید. خطوط اتوبوس‌رانی مثل خط راه‌آهن – تجریش و آزادی – تهرانپارس از جمله خطوطی هستند که اتوبوس‌های آنها از چهارراه ولیعصر عبور می‌کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *