وسایل مورد نیاز سفر – هر نوع سفری دقیقا چه چیزهایی نیاز دارد؟

وسایل مورد نیاز سفر جزو اولین دغدغه‌های یک مسافر هستند. بسته به اینکه به چه شیوه‌ای و به کجا سفر می‌کنید، چمدان و کوله‌ی شما حاوی چیزهای متفاوتی خواهد بود. برای مثال همه‌ی ما وسایلی را که در سفرهای خانوادگی زمان کودکی و نوجوانی‌مان به همراه می‌بردیم، به خاطر داریم! معمولا بیشتر وسایل جزو دسته‌ ضروریات بود و غالبا خانواده‌ها ساده سفر می‌کردند. شاید شما هم جزو آنهایی هستید که هنوز سفر را به همان شکل می‌پسندید، اما باید بدانید که سفر‌ کردن این روزها رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفته است. ظهور تکنولوژی و همچنین شیوه‌های تازه‌ی سفر موجب شده‌اند تا نیازهای سفر نیز به همان نسبت تغییر کند و به دنبالی آن برای انتخای وسایل مورد نیاز سفر امری ضروری شود.

وسایل مورد نیاز سفر به شیوه‌ی سفر شما بستگی دارد. برای همین در ابتدا چند توصیه‌ی کلی را مطرح می‌کنیم و سپس سعی می‌کنیم تا ضروریاتی را که باید به همراه داشته باشید، یک‌به‌یک نام ببریم. دقت کنید که قبل از هر سفر داشتن چک لیستی از وسایل مورد نیاز سفر باعث می‌شود تا ذهن شما منظم‌تر باشد. بنابراین از چند روز قبل از سفر دست‌به‌کار شوید و این چک لیست را کامل کنید.

زمان ولخرجی را بدانید!

وسایل مورد نیاز سفر - ولخرجی در سفر

تصور کنید که تصمیم گرفته‌اید تا ارزان سفر کنید. برای ارزان سفر کردن راه‌حل‌های بسیاری وجود دارد. ازجمله اینکه هزینه‌های مربوط به غذا یا اقامت را کاهش دهید. همچنین ممکن است برای اینکه پول بیشتری ذخیره کنید به جای هواپیما، با اتوبوس یا قطار طی مسیر کنید. همه‌ی اینها هوشمندانه و قابل‌تقدیر هستند. اما اگر تصمیم گرفته‌اید تا با خرید یک چمدان، کوله‌پشتی یا کفشی ارزان‌قیمت از هزینه‌های وسایل مورد نیاز سفرتان بکاهید، باید بگویم که به دردسر بدی خواهید افتاد!

در مورد لوازم اصلی سفر بهتر است که سعی کنید تا خریدهای خوبی داشته باشید و به اصطلاح حسابی مایه بگذارید. شما قرار نیست هر روز چمدان بخرید یا هربار کفش عوض کنید. اما به مشکل خوردن هرکدام از اینها درطول سفر می‌تواند وقت‌گیر و قطعا هزینه‌بر باشد. اگر چرخ‌ها و زیپ‌های چمدان‌تان را قبل از سفر چک نکرده‌اید، اگر باید کفش‌هایتان را در سفر قبل دور می‌انداختید و حالا می‌خواهید دوباره با آنها سفر کنید و اگر فکر می‌کنید که می‌توانید با این کوله‌پشتی، این سفر را هم از سر بگذرانید باید خود را آماده کنید تا هزینه‌ی خوش‌خیالی‌تان را در سفر بپردازید.

مدارک شخصی؛ از مهترین وسایل مورد نیاز سفر است

وسایل مورد نیاز سفر - مدارک ضروری

ویزا و پاسپورت؛ مطمئن شوید که پاسپورتتان حداقل تا شش ماه آینده اعتبار دارد.

کپی پاسپورت؛ محض احتیاط و برای مواقع ضروری بهتر است که یک کپی از پاسپورت خود داشته باشید.

کارت شناسایی؛ یک کارت شناسایی معتبر همراه خود داشته باشید.

کارت اعتباری؛ کارت اعتباری برای برداشت پول از خودپردازها، و یا خرید از فروشگاه‌ها به همراه داشته باشید.

پول نقد؛ مقداری پول نقد همراه خود داشته باشید.

بلیط؛ بلیط قطار و یا هواپیما را نیز فراموش نکنید.

لباس‌هایی که باید به سفر ببرید

وسایل مورد نیاز سفر - البسه

درخصوص لباس سفر، اصطلاح معروفی وجود دارد: «یکی را بپوش، یکی را خشک کن و یکی را آماده داشته باش!»، بردن لباس‌های زیاد به سفر تنها انرژی شما را در مدیریت کردن آنها تلف می‌کند. نکته‌ی بعدی این است که برای انتخاب لباسی که می‌خواهید با خود ببرید، قرار نیست سرتان را از پنجره بیرون کنید و ببینید هوای امروز چطور است! بهتر است برای چک کردن آب و هوای مقصد در روزهای آینده از وب‌سایت‌هایی مثل accuweather.com استفاده کنید و متناسب با آن لباس بارانی، برفی یا حتی لباسی برای آب‌تنی بردارید.

ممکن است که در سفر به مهمانی دعوت شوید. اگر این احتمال را می‌دهید، پس از حالا برای آن یک دست لباس جدا کنار بگذارید. بسته به اینکه در چه فصلی و به کجا سفر می‌کنید، باید لباس‌های جانبی مثل کلاه آفتاب‌گیر، دستکش، شال گردن، جوراب پشمی و نظیر اینها را به‌ همراه ببرید. همچنین انتخاب کفش‌ها به این بستگی دارد که قرار است در سفر چه برنامه‌هایی را دنبال کنید. مثلا کوهنوردی یا قدم زدن در برف، قطعا کفش‌های به‌خصوصی را می‌طلبند. در هر صورت باید حداقل کفش مخصوص پیاده‌روی و همچنین دمپایی راحتی را از حالا در وسایل‌تان بگنجانید.

لوازم شخصی و بهداشتی

وسایل مورد نیاز سفر - وسایل شخصی

لوازم شخصی مانند مسواک، خمیردندان، نخ دندان، اسپری، کرم ضد آفتاب، ناخن‌گیر، قرص آنتی اسید و ریش تراش بهتر است که همراهتان باشند. ولی این وسایل معمولا به راحتی در هر کشوری یافت می‌شوند و نیازی نیست که حتما این وسایل را همراه خود ببرید. اگر که قرص و یا داروهای خاصی مصرف می کنید، حتما همراه خود داشته باشید و فراموششان نکنید. در صورت امکان قرص‌های ضد تهوع، داروی ضد اسهال و چسب زخم نیز همراه خود داشته باشید. چند صابون کوچک برای استحمام یا شستن دست‌ها همراه دستمال‌های کوچک تهیه کنید. البته در هتل شامپو وجود دارد اما این موارد را محض احتیاط همراه داشته باشید. بسته به مقصد سفرتان، می‌توانید ماده ضد نیش حشرات نیز با خود بردارید. بهتر است بسته کوچکی از کمک‌های اولیه همراه خود داشته باشید.

برخی از لوازم شخصی و بهداشتی:

مسواک، خمیردندان، نخ دندان، اسپری، کرم ضد آفتاب، ناخن‌گیر، قرص آنتی اسید، ریش تراش و یک جعبه کوچک کمک‌های اولیه

چمدان و کوله‌پشتی مناسب سفر

وسایل مورد نیاز سفر - کوله پشتی و جمدان سفر

چمدان‌ها، انبار دارایی شما در وسایل مورد نیاز سفر هستند. بنابراین باید چند نکته را درخصوص آنها به یاد داشته باشید. اول اینکه سلامت زیپ‌ها و چرخ‌های آنها را قبل از سفر چک کنید. باز شدن چمدان و ریختن وسایل آن در باربری فرودگاه‌ها و ترمینال‌ها از آن مواردی هستند که درصورت وقوع، کسی برای شما دل نخواهد سوزاند. نکته‌ی بعدی این است که نسبت جالبی بین حجم کوله و چمدان شما با حجم وسایلی که با خود به سفر می‌برید وجود دارد. درواقع هرچه چمدان‌تان جای خالی بیشتری داشته باشد لوازم بیشتری را با خود به سفر می‌برید! پس به خاطر داشته باشید که درهنگام خرید، “بزرگتر بودن” لزوما صفت خوبی برای یک چمدان یا کوله‌پشتی نیست!

در خرید کوله‌پشتی مناسب سفر بهتر است به یاد داشته باشید که دسترسی به قسمت جلوی کوله، کمری‌های مناسب و محکم، فضاهای ضدآب، سبکی و رنگ مناسب از گزینه‌های مهم در انتخاب هستند. درمورد چمدان‌ها هم وزن کم و مقاومت بالا، کیفیت زیپ‌ها، کیفیت پارچه، نرم و کم صدا بودن چرخ‌ها و همچنین محکم و بادوام بودن دسته‌ی آنها بسیار مهم است. راستی اگر با چمدان به سفر می‌روید قرار نیست که کوله‌پشتی نداشته باشید. وسایلی مثل داروهای ضروری، پاسپورت و ویزا، پوشک اضافی برای نوزاد، آب، شارژر موبایل و… جزو وسایلی هستند که بهتر است در کوله‌‌ای کوچک، دم دست‌تان داشته باشید.

جعبه‌ کمک‌های اولیه سفر

وسایل مورد نیاز سفر - جعبه کمک های اولیه

اگر با خودروی شخصی به سفر می‌روید می‌توانید یک کیف دستی کوچک را به این وسایل اختصاص دهید. با کمی جست‌وجو می‌توانید یک کیف کامل از تجهیزات کمک‌های اولیه که از وسایل مورد نیاز سفر است، تهیه کنید و آن را برای مدت‌ها داشته باشد. همچنین اگر حوصله دارید و می‌دانید که کدام وسایل ضروری هستند، می‌توانید خودتان آنها را تهیه کنید و در کیفی بسته‌بندی کنید.

برخی از لوازم ضروری جعبه‌ی کمک‌های اولیه:

الکل سفید، پنبه، گاز استریل، محلول بتادین، سرم فیزیولوژی، محلول آمونیاک، پماد جنتامایسین، تترا سایکلین، قیچی، پنس، چسب زخم، قرص آسپرین و قرص‌های مسکن و ضدتهوع.

کوله‌گردها هم می‌توانند بعضی از این وسایل را در جیب خاصی از کوله قرار دهند. شاید یک جعبه‌ی بسیار کوچک برای این کار کافی باشد. می‌توان آن را در جایی از کوله قرار داد که مزاحم دسترسی به دیگر وسایل نباشد. بهتر است که اهمیت این جعبه را درک کنید و به همراه داشتن آن را ذره ذره به عادات سفر خود اضافه کنید. راستی می‌توانید دلیل اهمیت این جعبه و طریقه‌ی استفاده از آن را هم در بخشی از سفر به فرزندتان آموزش دهید.

وسایل الکترونیکی

وسایل مورد نیاز سفر - وسایل الکترونیک

به چک لیست خود قسمتی به نام وسایل الکترونیکی اضافه کنید. قطعا شارژر موبایل‌تان را فراموش نخواهید کرد اما در سفر بهتر است که یکی از شارژرهای به اصطلاح فندکی را که در خودرو نیز قابل‌استفاده هستند، به همراه داشته باشید. اگر تابه‌حال احتیاجی به پاوربانک نداشته‌اید، لازم است تا کمی درمورد مزیت‌های وجود آن در سفر بدانید. پیش از اینکه نسل‌های کارآمد این باتری‌های همراه به بازار بیایند و در دسته‌ی وسایل مورد نیاز سفر قرار بگیرند، شارژر گجت‌های همراه دردسرهای بسیاری در سفر داشت؛ زیرا مسافران برای شارژ مثلا موبایل یا باتری دوربین‌های خود گاهی مجبور به توقف‌های طولانی در مسیر می‌شدند.

همچنین برای اینکه در پرواز یا قطار استراحت بهتری داشته باشید، داشتن یک هندزفری خوب ضروری‌ است. در اینجا منظور از هندزفری خوب بیشتر محصولی‌ است که بتواند صداهای محیطی را تا حد زیادی حذف کند. همچنین اگر به خارج از ایران سفر می‌کنید بهتر است که قبل از سفر بدانید پریزهای برق کشور مقصد چه نوع دوشاخه‌هایی را ساپورت می‌کنند. در‌غیراین‌صورت ممکن است مجبور شوید تا هزینه‌ای اضافه بابت سه‌راهی برق یا شارژر مخصوص بپردازید. از این لینک می‌توانید انواع درگاه‌های برق را در کشورهای مختلف بررسی کنید.

لیست لوازم الکترونیکی در سفر:

شارژر موبایل، شارژر فندکی خودرو، پاوربانک، باتری، چراغ‌قوه، هدلامپ، کابل شارژ بلند، پنل شارژ خورشیدی، فلش USB، دوربین، اسپیکر شارژی کوچک و رم اضافی برای دوربین.

خوردنی‌هایی که نباید به سفر ببرید!

خوردنی‌هایی که نباید به سفر ببرید!

دیدگاهی غلط در بین ما ایرانی‌ها وجود دارد و آن این است که باید صفر تا صد وسایل خوراکی و مصرفی سفر را از همان سوپرمارکت سرکوچه‌ تهیه کنیم! درواقع طوری به سفر می‌رویم که انگار باقی شهرها در قحطی زندگی می‌کنند! این درحالی است که حمل بسیاری از وسایل مصرفی که همه جا هست، به هیچ‌وجه تصمیمی منطقی نیست! درواقع یکی از ملاک‌هایِ مثبت درباره‌ی فرهنگ سفر، کمک به اقتصاد جامعه‌ مقصد است.؛هرچند که کمک شما در حد خرید مایحتاج سفر باشد. همچنین حمل کردن وسایل خوراکی که در همه‌ جا یافت می‌شوند، پیامدی جز تنگ‌ کردن جا برای باقی وسایل مورد نیاز سفر و به دوش کشیدن بار اضافی، به‌ همراه ندارد.

لوازم سفر با ماشین

لوازم سفر با ماشین

همه این نکته را می‌دانید که وقتی با خودروی شخصی به سفر می‌روید باید حداقل لوازم یدکی و ضروری تعمیر ماشین را به همراه داشته باشید. اما خیلی‌ها این نکته را فراموش می‌کنند که وسایل مورد نیاز سفر با ماشین چیست؟ پس در درجه‌ی اول، از آن دسته افرادی نباشید که در کنار جاده برای قرض گرفتن یک آچار ساده در حال دست و پا زدن هستند! همچنین خرید چمدان‌ها و سبدهای بسته‌بندی وسایل را با توجه به ابعاد خودرو و فضایی که در اختیار دارید انجام بدهید. شاید فکر کنید که ایده‌ی سبد، ایده‌ای قدیمی‌ است، اما یکی از بهترین روش‌ها برای مدیریت وسایل مورد نیاز سفر در خودروی شخصی، استفاده از سبدهای مختلف با شکل و رنگ‌های متفاوت است.

نکته‌ی بعد این است که تا جایی که می‌توانید روی باربند ماشین حسابی باز نکنید. در بسیاری از موارد، ما تنها به این خاطر که جای بیشتری داریم، وسایل سفر بیشتری را حمل می‌کنیم که می‌توان با مدیریت درست بسیاری از آنها را حذف کرد. همچنین بسیاری از باربندها از نظر ایمنی برای خودرو چندان مناسب نیستند و می‌توانند در جاده‌ها خطرآفرین باشند.

لوازم ضروری سفر با خودرو:

آچارهای ضروری، چراغ‌قوه، جک همراه، لاستیک زاپاس سالم، فیوزهای اضافی، تابلوی ایست شب‌نما، سبدهای مناسب برای بسته‌بندی وسایل، زیرانداز، چادر مسافرتی، لوازم مخصوص جاده‌ی برفی مانند زنجیر چرخ و ضدیخ.

وسایل مورد نیاز برای کمپینگ

وسایل مورد نیاز برای کمپینگ

اگر کوله‌گرد هستید و تنها با کوله‌پشتی ۶۰ یا ۷۰ لیتری خود به سیاحت شهرها می‌روید، باید بدانید که انتخاب وسایل سفر برای شما به حساسیت بیشتری نیاز دارد. معمولا تمام حجمی که شما برای بردن وسایل در اختیار دارید بین ۵۰ تا ۷۰ لیتر است. پس قبل از هرچیز، بعد از اینکه چک لیست خود را کامل کردید، لیست‌ خود را یک بار با حوصله بررسی کنید و موارد واقعا اضافی و غیرضروری را از آن خط بزنید.

چند نکته هست که می‌تواند در چیدمان وسایل کوله‌پشتی بسیار کمک‌کننده باشد. برای مثال لباس‌های گرمی که نیاز به آنها در اولویت شما نیست، باید در انتهای کوله قرار بگیرند. همچنین وسایل سنگین‌تر باید در جاهایی از کوله که به وسط کوله و بدن شما نزدیک‌تر هستند، قرار بگیرد تا شما وزن کمتری را درحین راه‌ رفتن احساس کنید. با لوله کردن لباس‌ها هم می‌توان حجم آنها را در کوله‌پشتی کاهش داد.

وسایل ضروری مورد نیاز برای کمپینگ:

ادر مسافرتی مخصوص، کیسه‌خواب، زیرانداز نرم، پیکنیک مسافرتی، پانچو،وسایل پخت و پز مخصوص کمپ، پاوربانک، هدلامپ، جعبه‌ کوچک کمک‌های اولیه، جعبه‌ ادویه و چای، شارژر فندکی.

مطالب پیشنهادی:

1/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *