۵ مهر، بازدید رایگان از موزه ها به مناسبت روز جهانگردی

 روز پنجشنبه پنجم مهر به مناسبت روز جهانی جهانگردی ،بازدید از موزه‌ها و کاخ‌ها و تمام اماکن تحت پوشش سازمان میراث‌فرهنگی در سرتاسر کشور برای گردشگران و هموطنان رایگان است.

سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به دلیل تقارن روز ۲۷ سپتامبر و ۵ مهر، روز گردشگر با هفتمین شب شهادت امام حسین (ع)، مراسم جداگانه‌ای به مناسبت روز جهانی جهانگردی از سوی این سازمان برگزار نخواهد شد، اما ادارات کل استانی ضمن حفظ شئونات و حرمت این ایام همچون سنوات گذشته، ویژه برنامه‌هایی خواهند داشت.

از دید سازمان ملل، جهانگرد یا گردشگر کسی است که کشوری غیر از کشور محل اقامت خود را مورد بازدید قرار دهد، مشروط بر این­که، این بازدید به منظور احراز هیچ­گونه شغل و کسبی نباشد و حداقل ۲۴ ساعت و حداکثر سه ماه در کشور میزبان توقف نماید.

سازمان جهانی جهانگردی از سال ۱۹۸۰ تاکنون، ۲۷ سپتامبر مصادف با ۵ مهر ماه را به عنوان روز جهانی گردشگری اعلام نموده است. انتخاب این روز به انگیزه‌ی پایان فصل رونق گردشگری در کشورهای نیمکره شمالی کره زمین و شروع فصل تعطیلات در نیمکره جنوبی است.

همچنین گفتنی است که هدف از گرامیداشت ۲۷ سپتامبر نیز بالا بردن سطح آگاهی در مورد نقش گردشگری در جامعه جهانی و نشان دادن چگونگی تاثیر گردشگری بر ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در سراسر جهان است.روز جهانی گردشگری

بسیاری از کشورها هر سال به این مناسبت برنامه‌های متفاوت و جشن‌هایی را برگزار می‌کنند و برای رونق صنعت گردشگری‌شان و بیشتر درگیر کردن مردم با این مفهوم، تخفیف‌ها و فرصت‌هایی را در اختیار مسافران داخلی و خارجی می‌گذارند.

در ایران نیز در اطلاعیه‌ای روز پنجم مهر به مناسبت روز جهانی جهانگردی، بازدید از موزه‌ها و کاخ‌ها و تمام اماکن تحت پوشش سازمان میراث‌فرهنگی در سرتاسر کشور برای گردشگران و هموطنان رایگان اعلام شده است.

 

این مقاله تا چه میزان برای شما مفید بود؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن