مرجع ایرانشناسی، ایرانگردی و راهنمای سفر به نقاط دیدنی ایران

آب‌انبار شش بادگیر یزد

آب‌انبار شش بادگیر یزد یکی از جاذبه های دیدنی شهر یزد و مربوط به دوران قاجار است و همان طور که از نام آن مشخص است شش بادگیر دارد که همین امر موجب شهرت آن با این نام شده، برای بررسی بیشتر این مکان دیدنی در شهر یزد با کافه صور همراه شوید.

آب‌انبار شش بادگیر یزد در سال ۱۳۵۷ با شماره ثبت ۱۶۰۰ به عنوان یکی از آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است.
در شهر یزد ۷۵ آب‎انبار وجود دارد ارزش آب در شهرهای کویری همچون یزد بیش از هر جای دیگر احساس می شود. آب‌انبار شش بادگیر یکی از معروف ترین آب‌انبار های شهر یزد تلقی می شود.

آب انبار شش بادگیر
آب‌انبار یزد شش بادگیر و مخزنی به حجم دو هزار متر مکعب دارد. این آب‌انبار شش بادگیر دو ورودي شمالي و جنوبي دارد. راه پله هاي ورودي در دو طرف مخزن و در امتداد يکديگر قرار گرفته اند. راه پله ها از دو قسمت روباز و سرپوشيده تشکيل شده و سردر ورودي آنها در ابتداي قسمت سرپوشيده قرار دارد. از ورودي جنوبي توسط ۵۵ پله به مخزن مي توان رسيد.در جلو سردر اين راه پله که در ميانه پله ۲۵ و ۲۶ (از بالا) قرار گرفته ، يک هشتي با کف آجر فرش قرار دارد.

اين آب‌انبار پنجاه و پنج پله دارد . شير آن نيز در قسمت ورودي شمالي است . ورودي شمالي نسبت به مخزن شير ، قرينه ورودي جنوبي است . این آب‌انبار گنبدی تخم مرغ مانند نیز است.آب انبار شش بادگیر

مطالب مرتبط

آب‌انبار ها از سازهای وابسته به قنات هستند که برای نگهداری و ذخیره سازی در زمستان که در نهایت استفاده در تابستان ساخته می شدند.ارتفاع مخزن آب ۱۲/۶ متر و ارتفاع بادگیر ها نیز ۱۰ متر بوده اند. آب‌انبار های بزرگ حجمی بالغ بر ۲۰۰۰ متر معکب گنجایش داشتند. این آب‌انبار ها دو راه دسترسی به شیر آب را داشتند که یکی برای استفاده اقلیت های مذهبی زرتشتی و دیگر برای استفاده مسلمین بوده است.

آب انبار شش بادگیر

این آب‌انبار شش بادگیر به قدمت ۱۸۰ سال است که در سال ۱۳۷۱ ه. ق بازسازي شد و در ابتدا سه بادگیر برای آن در نظر گرفته شده بود و بعد سه بادگیر دیگر نیز به آنها اضافه شد. اگر به یزد سفر کرده باشید و از این مکان دیدن کرده باشید با کمی دقت میتوان فهمید سه بادگیر با سه بادگیر دیگر تفاوت دارند و قدیمی تر هستند، این شش بادگیر براساس شرایط اقلیمی در جهت باد و به شکل ۸ وجهی هستند.

 

آدرس: محله تپه یزد، کوچه شش بادگیر

You might also like
3 Comments
  1. علی رضا says

    بسیار عالی است. ممنون

    1. مریم توکلی says

      سپاسگزارم دوست عزیز

  2. […] از این مجموعه و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به این لینک(+) مراجعه […]

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

Your email address will not be published.