کافه صور

مطالب مشابه

۲ دیدگاه

 1. 1

  عبید سن خوززانی

  تصاویری که دراین نوشته استفاده شده بسیار جالب و بی نظیراست. اما مقاله خیلی با عجله نوشته شده و بسیاری از مطالب نیز یا تعمدا یا براثرسهل انگاری دراین نوشته نیامده است.
  این عمارت را ظل السلطان برای اقامت خود در تهران ساخته بود و میخواست پس ازپایان حکمرانی خود در اصفهان به تهران آمده ودراینجا زندگی کند.
  اینجا مدتی هم محل وزارت علوم سابق بود. مدتی هم آنرا سردار سپه دراختیار داشت و تا پایان حکومت پیشین یک نوشته ای باخط خوش طلائی روی آجرنیلی تیره نوشته شده بود که ” به امر حضرت اشرف سردارسپه این بنا در سال ۱۳۰۳ تجدید بنا شده و…..” که متاسفانه پس ازانقلاب ازقرار این نوشته را حذف کرده اند.
  من درسال های ۱۳۳۳ و ۳۴ در کنار این عمارت و درمدرسه ای به نام “دبستان دولتی امیراتابک” درکلاس سوم و چهارم درس میخواندم. درآن هنگام این ساختمان محل “وزارت فرهنگ” بود و بطور اتفاقی روزی درهمان سن و سال و بدرخواست خانم معلمم نامه ای را به آنجا برده و تحویل یکی از کارمندان وزارت فرهنگ دادم و درنتیجه قدم دراین ساختمان که درآن هنگام وزرات فرهنگ بود گذاشته ام.
  اگر اشتباه نکنم صاحب این ساختمان مدت کوتاهی هم یک یهودی ایرانی بود که آنرا به سردار سپه فروخته بود که من این مطلب را دریکی از کتاب ها درپس ازانقلاب دیدم. اما مطمئن نیستم که همین ساختمان بود، یا ساختمان سعدآباد به هرحال هردو به سردارسپه انتقال داده شده بود که او نیز آن یکی را محل اقامت تابستانی خود کرد البته پس از تاسیس سلسله پهلوی و این دیگری یعنی مسعودیه را پس از تعمیرات و بازسازی ودرزمانی که رئیس الوزراء بود به دولت واگذارکرد. اینها مطالبی است که به یادم مانده بود که خواستم برای شما هم بنویسم شاید کمکی باشد برای تجدید نظر دراین نوشته و مشوقی باشد برای مراجعه به منابع بیشتروتکمیل آن.

  پاسخ
  1. 1.1

   مریم توکلی

   سلام سپاسگزارم بابت وقت ارزشمندتون که برای ما در سایت کافه صور گذاشتید اطلاعاتتون بسیار مفید بود و آموزنده حتما مطلب را به صورت جامع تر بروزرسانی میکنیم . خوشحال میشویم همچنان پیگیر مطالب سایت کافه صور باشید

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کافه صور

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کافه صور تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

کافه صور