مرجع ایرانشناسی، ایرانگردی و راهنمای سفر به نقاط دیدنی ایران

کنیسه کمال – قدیمی‌ترین کنیسه شهر یزد

کنیسه به معابد یهودیان گفته می شود، شهر تاریخی یزد نیز از وجود این سازه های مذهبی كلیمی بی بهره نبوده و هم اکنون ۱۲ کنیسه کلیمیان از جمله کنیسه کمال در این شهر وجود دارد که در فهرست کنیسه های ایران قرار گرفته اند. برخی از جمعیت یهودیان ایران ، ابتدا در اماکن تاریخی و محله های قدیمی یزد نظیر محله یعقوبی، مریم آباد و دیگر شهرهای استان یزد پخش بوده اند، بعدها تمامی کلیمیان استان یزد با توجه به شغل آزادشان( بزّازی، خرازی و فروشندگی) به محله های نزدیک بازار همچون مسجد جامع یزد تغییر مکان داده اند.

مطالب مرتبط

این محله از یک طرف به خیابان امام خمینی، از طرفی به بازار خان و از طرف دیگر به مسجد جامع یزد مرتبط است و به محله كلیمیان یزد معروف می باشد.

یکی از قدیمی ترین کنیسه های یزد ، کنیسه کمال یزد است که با سبک معماری ویژه خود متعلق به دوره صفویه می باشد و کتیبه هایی به خط و زبان عبری نیز از جمله آثار بر جای مانده این بنای تاریخی هستند. کنیسه کمال یزد در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبتی ۶۳۳۳ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آشنایی با کنیسه کمال یزد

کنیسه کمال یزد

ساختمان كنیسه کمال دارای ۳ بخش تابستانخانه، زمستانخانه و اطاق هایی مخصوص حفظ و نگهداری تورات می باشد. این کنیسه ، رواق هایی با ازاره ‌های آجر چینی شده نیز دارد كه تزیینات لاجوردی آنها به زیبایی معماری فضا افزوده است. همچنین در وسط آن، سكویی هشت ضلعی از جنس آجر قرار گرفته كه جایگاه ایستادن و عبادت خاخام (روحانی یهودی) می باشد.

مطالب پیشنهادی

غار کرفتو کردستان

معبد خورهه محلات

در کنیسه کمال، ۹ عدد کتاب تورات از جنس پوست گوسفند با خط عبری نگهداری می شود كه احتمالا قدمت آنها نیز به دوران صفویه بر می‌گردد و ارزش تاریخی بالایی دارند.

کنیسه های دیگر شهر یزد

همان گونه که در بالا ذکر شد، شهر یزد دارای ۱۲ كنسیه می باشد كه ۴ عدد از آن تخریب و دو تا هم بسته شده ولی بقیه سالم هستند که نوبتی در آن مراسم برگزار می شود.

کنیسه آقا بابا

اسامی و آدرس ۱۲ کنیسه یهودیان یزد به ترتیب زیر می باشد:

كنیسه یوخوت ( نام مادر حضرت موسی و واقع در خیابان مسجد جامع یزد )، كنیسه كمال و کنیسه ملا یوسف ( كوچه مشروطه )، كنیسه نظام ( كوچه نقیب اشراف )، كنیسه ملا آقا بابا یا ملاصدرا و كنیسه هاداشی و كنیسه ملااسحق و كنیسه حاجی اسحق ( محله كلیمیان نزدیک چهارسوق )، كنیسه الیاهر ( كوچه بقعه محله كلیمیان )، كنیسه حاجام‌ یا کنیسه کوشه توکل ( كوچه كاغذگری )، كنیسه الیاس نبی ( محدوده خیابان انقلاب)، كنیسه ملا شموئیل ( محله كلیمیان كوچه راستی).

You might also like
2 Comments
  1. […] کنیسه کمال – قدیمی‌ترین کنیسه شهر یزد […]

  2. […] در مورد این کنیسه و دیدن تصاویر بیشتر، می توانید به این لینک(+) مراجعه […]

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید

Your email address will not be published.