با این دوستان سفر نکنید

اولین نکته برای اینکه سفر خوبی داشته باشید، انتخاب همسفر خوب است. این انتخاب هم سخت است و هم آسان، اما وقتی بتوانید هم پا و هم قدم تان را پیدا کنید معنایش این است که برای سفر خوب خیال تان تا حد زیادی راحت است. از قدیم گفته اند آدم ها را باید در سفر شناخت! همه ما که تجربه سفر داشته ایم به خوبی می دانیم که برخی افراد بسیار خوش سفر هستند و سفر با آن ها به تجربه ای لذتبخش تبدیل می‌شود. اما بعضی افراد هم بدترین همسفرها هستند و آنقدر در طول سفر باعث آزار و اذیت ما و بقیه می شوند که به هیچ قیمتی حاضر نیستیم دوباره با آن ها سفر برویم. ممکن است با فردی سال ها دوست باشید و رابطه خوبی هم داشته باشید اما وقتی برای اولین بار با او همسفر می شوید می فهمید که چه اشتباه بزرگی کرده اید! همسفر خوب نعمتی است گرانبها که امیدواریم حداقل یکی دوتا از این همسفرها دور و برتان داشته باشید. در این مطلب کافه صور می‌خواهد برخی از بدترین همسفرها را به شما معرفی کنیم تا در سفرهای بعدی مراقب آن ها باشید. با ما همراه باشید.

دوستان بد سفر

همسفر بد هم قدم و هم پا نیست

هرچند به نظر می رسد افرادی که از نظر سنی به هم نزدیک ترند، بیشتر هم پا و هم قدم هستند اما همیشه این طور نیست. به قول معروف بعضی افراد، اهل سفر هستند و بعضی دیگر نیستند. بنابراین برای اینکه از مسافرت لذت ببرید، اول از همه به این نکته دقت کنید که گروهی که قرار است با آنها مسافرت بروید، چقدر هم پا و هم قدم شما هستند. برای اینکه افراد را درست برگزینید، رفتار آنها را در جمع های دوستانه و مهمانی ها مرور کنید. مطمئن باشید به سرعت جواب تان را پیدا خواهیدکرد.

بنابراین الزاما به سن افراد دقت نکنید و افرادی را که بیشتر در دورهمی ها از حضور و مصاحبت شان لذت برده اید، برای سفر انتخاب کنید.

سطح تفکر و طبقه یکسان

اصلا شوخی نیست؛ این مساله فقط به بحث انتخاب همسر مربوط نمی شود! اگر شما با افرادی همسفر شوید که دیدگاه و ساختار ذهنی شان با شما متفاوت است، اذیت خواهیدشد. به این مثال ها دقت کنید؛ تصمیم گرفته اید برای اینکه همسرتان چند روز استراحت کند، هزینه کرده و وعده ناهار و شام یا یکی از آنها را حتما در رستوران میل کنید اما همسفر شما اعتقادی به این نوع خرج ها ندارد.

این اولین قدم اختلاف نظر بوده و طبیعی است که باید یکی از طرفین حرف دیگری را بپذیرد و این پذیرش سفر را به کام طرفی که برنامه اش تغییر کرده، تلخ خواهدکرد. بنابراین افرادی را برای سفر انتخاب کنید که از دیدگاه تقریبا یکسانی با شما برخوردارند. این بحث اصلا ارتباطی به توان مالی افراد نداشته و مساله ای کاملا فرهنگی است. در یک کلام با هم فرهنگ خودتان سفر بروید.
با کی سفر نرویم؟

بطالت را دوست دارند

تعریف بعضی افراد از استراحت و مسافرت، وقت کشی و گذراندن وقت به بطالت است. این افراد احتمالا خوابیدن، وقت گذرانی در لابی هتل، کافی شاپ یا مکان هایی به این شکل به هر حرکت دیگری ترجیح می دهند. اصل در سفر حرکت مفیدی انجام نمی دهند اما طبیعی است که بخش مهمی از هر مسافرتی به بازدید از آثار باستانی و مکان تاریخی، بازدید از مراکز نوساز و جال هر منطقه، خرید، قدم زدن در بازار و مکان های عمومی هر شهر اختصاص دارد.

بنابراین اگر شما اهل سفر با مخلفات آن هستید با فردی که استراحت و مسافرت را در خوابیدن و ماندن در هتل تعریف می کند، سفر نروید. کافی است شما صبح زود بعد از صرف صبحانه، نقشه شهر را دست تان بگیرید و برای بازدید آماده باشید اما همسفرها ترجیح بدهند بعد از صبحانه در لابی هتل یا منزل اقوام بنشینند و چای بنوشند و صحبت کنند! آن وقت چه حالی خواهید داشت؟

دوستان بد سفر

با اسکروچ حرکت نکنید!

مسافرت هم مانند هر برنامه دیگری هزینه های خودش را دارد. برای اینکه سفر به شما خوش بگذرد، باید برای آن در حد مناسب هزینه کنید. از خرید، خورد و خوراک، بازدید از مکان های تاریخی گرفته تا میل کردن یکی از تنقلات معروف شهر یا کشوری که به آن سفر کرده اید همگی نیاز به صرف هزینه دارد.

اگر تصمیم به سفر گرفته اید حتما باید این هزینه ها را نیز محاسبه کنید. بنابراین با فرد خسیسی که حاضر نیست برای بازدید از موزه، خوردن خوراکی معروف شهر یا کشوری که به آن سفر کرده اید تا خریدهای ساده و کوچک دیگر هزینه کند، مسافرت نروید. این سفر به جز آزار و اذیت و شنیدن کنایه های مختلف مبنی بر اینکه شما فرد ولخرجی هستید، چیز دیگری برای تان نخواهدداشت. در سفر، دور فرد خسیس را خط بکشید، مگر اینکه شما هم خسیس باشید!

برون گرا با درون گرا هرگز

اگر اهل شیطنت، شوخی، گپ و گفت و خلاصه همه ویژگی های یک فرد برون گرا هستید به هیچ وجه برای مسافرت سراغ افراد درون گرا که هر یک ساعت یک بار از زبان شان به زور بله یا نه می شنوید، نروید. اگر قرار باشد با فرد یا افرادی همسفر شوید که در مقابل هر شش جمله ای که می گویید یا هر سه لطیفه ای که تعریف می کنید یک لبخند نصفه نیمه تحویل بگیرید، چطور می خواهید یک مسافرت حداقل دو، سه روزه را تحمل کنید؟ باور کنید که سفر به کام تان تلخ می شود و تازه شما را فردی پرحرف و غیرعادی هم تصور می کنند! بنابراین با هم تیپ خودتان همسفر شوید.

وسواسی ها آزار می دهند

وسواس، نوعی اختلال روانی است که فرد ناخواسته به آن دچار می شود. این اختلال روی رفتار فردی و اجتماعی او اثر گذاشته و زندگی را برای خود او و دیگران سخت می کند. اگرچه باید این بیماری تحت نظر روانپزشک درمان شود اما سفر رفتن با فرد وسواسی هم برای خود شخص و هم برای دیگران آزاردهنده است. به این چند مورد توجه کنید. چنین فردی برای اقامت در هتل یا منزل اقوام، غذاخوردن در منزل اقوام یا رستوران، انتخاب های متعدد از خرید و نوع خرید گرفته تا خوردن یک خوراکی ساده، خود و دیگران را آزار می دهد. بنابراین اگر قرار است چند روز استراحت کنید با فردی که دچار این اختلال است، مسافرت نروید به ویژه اگر شما و خانواده تان افرادی راحت هستید.

همسفران بد

معتادان به اینترنت، هرگز

کافی است همسفر یا همسفران شما به اینترنت معتاد باشند. آن وقت است که به جای لذت بردن از هم صحبتی با یکدیگر باید هرچه زودتر امکان ارتباط اینترنتی فراهم شود تا همسفرتان به آرامش برسد! تازه این اولین مرحله ماجراست، بعد از آن دائما درگیر اینترنت بوده و حضور شما اصلا برایش اهمیتی ندارد. البته که حالا امکان برقراری ارتباط اینترنتی در هر لحظه و همه جا برقرار است اما اعتیاد به این ارتباط، سفر با این افراد را سخت می کند. جمعی را در نظر بگیرید که همگی با موبایل، تبلت یا لپ تاپ درگیر هستند و قرار است چند روز را کنار هم باشند و از حضور و هم صحبتی هم لذت ببرند، آیا این مساله امکان پذیر است؟

با معلم ها سفر نروید

چند روز قرار است فارغ از همه بگیر و ببندهای این دنیا، همه خط کشی ها و محدوده ها و زمان بندی های سال، برای خودتان زندگی کنید و خوش بگذرانید. درست است که بی نظمی در هر شرایطی رفتار خوبی نیست اما اگر قرار باشد در سفر هم مانند خانه سر ساعت هفت صبح صبحانه بخورید و سر ساعت ۱۲ ناهار و ساعت ۱۰ شب هم بخوابید پس چرا مسافرت آمده اید تا حال و هوای تان عوض شود؟

بنابراین سعی کنید با افرادی که اصطلاحات معلم اخلاق هستند و بابت هر ۱۰ دقیقه دیرشدن وقت قانونی! هرچیزی پشت چشم نازک کرده یا جمله معترضانه می گویند، مسافرت نروید. بخشی از لذت سفر بسته به جا به جا شدن زمان های همیشگی زندگی و تغییر شرایط است. جسم و روان گاهی به کمی بی نظمی نیاز دارند تا بتوانند دوباره نظم را بپذیرند.دوستان بد سفر

شخصیت های نمایشگر و خودنما!

امان از دست این آدم ها! این افراد شخصیت نمایشی دارند و هرکاری می کنند تا جلب توجه کنند. ممکن است یکدفعه داد بزنند، گریه بکنند یا صحنه ای نمایشی به وجود بیاورند تا توجه بقیه را به سمت خود جلب کنند. این افراد تشنه توجه هستند و هرچقدر به آن ها کمتر توجه کنید در رفتارهای نمایشی شان اغراق بیشتری می کنند. طرز حرف زدن، لباس پوشیدن و رفتار کردن آن ها باعث می شود به یکی از بدترین همسفرها تبدیل بشوند.

با خودمحورها سفر نروید

این افراد هیچ کس غیر از خودشان را نمی بینند. در سفرهای گروهی باید افراد کمی از «من» بودن دست بردارند و تا حدی که به آزادی شان ضربه وارد نشود، با دیگران همراه شوند. دوستان خودمحور اصلا توجهی به این نکته ندارند. زمانی که همه در تدارک ناهار ظهر هستند، هدفون شان را در گوش شان گذاشته و برای پیاده روی پیش از ناهار اقدام می کنند! به این ترتیب دست یه سیاه و سفید نمی زنند. دور این افراد خط بزرگی بکشید و با آنها همسفر نشوید. باور کنید با هر بار دیدن رفتار این افراد در سفر خودتان را سرزنش خواهیدکرد.

آدم عقل کل

امروزه متاسفانه تعداد این آدم ها زیاد شده و اگر دور و برتان را با دقت نگاه کنید حتما یکی دو تا از این افراد می بینید. این آدم ها همه چیز را می دانند! مهم نیست در مورد چه چیزی صحبت می کنید، این افراد از قبل کاملا در مورد آن اطلاع دارند (حتی اگر چیزی ندانند)! در نظر اول خیلی ها گول این افراد را می خورند و باورشان می کنند. این افراد یکی از بدترین همسفرها هستند. به شما می گویند همه چیز را در مورد سفر و مقصد می دانند، اما وسط راه متوجه می شوید که بار اولشان است که به چنین سفری آمده اند و هیچ چیزی نمی دانند! اعتماد کردن به این افراد در سفر چیزی جز پشیمانی و خراب شدن سفر به بار نخواهد آورد. یکی از بدی های این افراد این است که تحمل عقیده مخالف را ندارند و به همین دلیل دائما از شما و بقیه ایراد می گیرند و سفر را به کامتان تلخ می کنند.

دوستان بد سفر

افراد تنبل

افراد تنبل هم از جمله بدترین همسفرها هستند و بهتر است برای انتخاب همسفر روی آن ها حسابی باز نکنید. این افراد تنبل هستند! به هیچ وجه حوصله صبح زود بیدار شدن را ندارند و احتمالا بعدازظهرها هم به جای گشت و گذار و ماجراجویی می خواهند چرت بزنند. این افراد برای هر برنامه هیجان انگیز و ماجراجویی زیادی خسته هستند و باعث ضدحال بقیه همسفرها می شوند. مثلا پیشنهاد می دهید که صبح زود بیدار شوید و به طبیعت گردی بروید، اما آن ها فقط می خواهند حتی برای یک ساعت بیشتر هم بتوانند بخوابند. خلاصه که اگر چنین دوستی دور و برتان دارید بهتر است هیچ وقت با آن ها به سفر نروید!

آدم های لوس و نازک نارنجی!

تعداد این افراد هم به لطف شبکه های اجتماعی در حال گسترش است! این افراد مدام در حال غر زدن هستند و بدترین همسفرها محسوب می شوند. ممکن است تنها با ۲۰ دقیقه پیاده روی هسمفر نازک نارنجی شما خسته شود یا مچ پایش ورم کند یا بعد از خوردن یک غذای خیابانی خوشمزه مریض شود و کل سفر مجبور باشید از او مراقبت کنید. شاید دوستی و رفاقت با این افراد در میهمانی ها و زندگی عادی قابل تحمل باشد اما مطمئنا در طول سفر تنها باری اضافه به دوشتان خواهند بود. همسفر شدن با این افراد اجازه ماجراجویی و لذت بردن از سفر را از شما می گیرد.

دوستان بد سفر

معتادان به کار!

هرچند وقتی حرف از اعتیاد می زنیم همه به فکر مواد مخدر می افتند، اما اعتیاد به کار هم یکی از عادت های بد و مخربی است که در بسیاری از افراد به وجود آمده است. این افراد هیچ وقت کارشان را تعطیل نمی کنند و در واقع هیچ وقت تعطیلات ندارند! حتی وقتی هم چند روز مرخصی هستند و با آن ها به سفر رفته اید هم دائما با تلفن همراه با لپتاپ در حال کار هستند، مدام تماس های کاری انجام می دهند و به جای لذت بردن از سفر فکر و ذهنشان سر کار است! تصور کنید با این افراد در یک ساحل زیبای شنی نشسته اید و از یک نوشیدنی خنک و آفتاب درخشان لذت می برید. اما ناگهان همسفرتان را می بینید که مدام با تلفن در مورد مسائل کاری و کسب و کار صحبت می کند. واقعا این افراد بدترین همسفرها هستند و سفر کردن با آن ها ضدحال است!

آدم های ترسو!

این افراد به طور کلی از همه چیز می ترسند. از راه رفتن در خیابان می ترسند، از صحبت کردن با غریبه ها، کشف مکان های ناشناخته، شنا کردن در دریا، راننده تاکسی و … می ترسند و هر تجربه جدیدی تنها باعث ترس و وحشت آن ها می شود. این افراد همیشه منتظر یک اتفاق بد هستند و آنقدر انرژی منفی ایجاد می کنند که شما و بقیه همسفرها هم هیچ لذتی از سفرتان نمی برید. بله، احتیاط شرط عقل است و باید در سفر مراقب بود. اما به هرحال سفر به معنای تجربه و کشف چیزهای جدید و مکان های ناآشناست، وگرنه اصلا برای چه به سفر رفته ایم؟!

همسفر

سلفی بگیران!

آخرین مورد را به سلفی بگیرها اختصاص می دهیم که به جرات کلافه کننده ترین و بدترین همسفرها هستند! این افراد هرجا که برسند سریع می خواهند عکس سلفی بگیرند. به هرجا که می روید سریع موبایلشان را در می آورند و از شما می خواهند لبخند بزنید! چرا؟ چون می خواهند سلفی بگیرند و این لحظه را حتما و حتما ثبت کنند و احتمالا همان لحظه در اینستاگرام به اشتراک بگذارند! مهم نیست به کجا می روید، به محض سوار شدن به هواپیما، پیاده شدن، در تاکسی، در هتل، در اتاق، در خیابان و…. هرجا که بروید دوربین به دست منتظرند تا عکس سلفی بگیرند. این قبیل افراد آنقدر عکس سلفی می گیرند که یادشان می روند از سفر هم لذت ببرند و شاید بعدا با مشاهده عکس ها با تعجب می پرسند: واقعا چنین جایی رفته بودیم؟! اگر با این افراد همسفر شوید احساس می کنید هیچ خلوت و آرامشی ندارید چون همیشه یکی دوربین به دست منتظر است تا با شما یا تنها عکس سلفی بگیرد.

 

این مقاله تا چه میزان برای شما مفید بود؟

مریم توکلی

هيچ تمدنی ازبیرون مغلوب نخواهد شد مگر اینکه از درون نابود شده باشد،ملتی که به تاریخ خود وابسته نباشد ناگزیر از صحنه روزگار محو خواهد شد. مریم توکلی کارشناسی ارشد ایرانشناسی از دانشگاه شهید بهشتی علاقمنه به ایرانگردی و عکاسی

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. سلام عالیه مطلبتون…یه تیپ همسفر بد هم داریم که پشت اون یکی میخواد قایم شه …به هوای تکیه کردن به اون یکی اومده سفر…آدم ضعیف و پر مدعایی که به هوای حمایت همه جوره اون یکی اومده سفر هم از بدترین همسفرهاست…باهاش سفر نرید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *